Informacje bieżące z realizacji projektu

16-12-2015

W dn. 11.12.2015r. odbyły się ostatnie już Zajęcia warsztatowe dla Dzieci i Młodzieży w tut. jednostce. Uczestnicy mieli możliwość własnoręcznego wykonania aniołów, które… przybliżą klimat Gwiazdki. Podczas spotkania dzieci wzięły udział w loterii fantowej, każdy los był „pełny”. Na okoliczność zakończenia zajęć uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Cieszymy się z Waszej obecności na Zajęciach!

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia

życzymy Wam miłych i spokojnych chwil oraz prezentów od Św. Mikołaja!

warsztaty

dyplom

Zajęcia warsztatowe dla Dzieci i Młodzieży zostały zrealizowane w ramach projektu z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” - II edycja.


28-11-2015

W dniu 25.11.2015r. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku odbyła się uroczysta konferencja pt. „Wyjść z cienia przemocy” w ramach II Oleckiej Kampanii Białej Wstążki. Kampania była jednym z działań projektu realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku pt. „Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim”. Honorowy Patronat nad Kampanią objął Starosta Olecki Pana Mariana Świerszcz. Współorganizatorami konferencji była Komenda Powiatowa Policji w Olecku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku. Spotkanie rozpoczęło się występem uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, następnie wszystkich gości przywitał Starosta Olecki, który przybliżył ideę Kampanii Białej Wstążki. W trakcie konferencji zabrał głos Komendant Powiatowy Policji Pan insp. Rafał Klauza, który nakreślił problem przemocy wobec kobiet w powiecie oleckim. W dalszej części uroczystości nagrodzono laureatów konkursu „Stop Przemocy w powiecie oleckim” Celem konkursu była promocja wartości życia bez przemocy i kształtowanie postaw prorodzinnych. Do konkursu zostało zgłoszonych 31 prac w kategorii plastycznej, literackiej oraz filmik/ spot reklamowy. Komisja wyróżniła 7 prac młodzieży ponadgimnazjalnej z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Głuchych im. św. Filipa Smaldone w Olecku, Domów im. Janusza Korczaka w Olecku. Następnie Dyrektor PCPR Pani Wiesława Szymczyk w swoim wystąpieniu podsumowała realizację działań zaplanowanych w ww. projekcie. Konferencję zakończył wykład interaktywny dr Jacka Szczepkowskiego pt. „Profilaktyka agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach”.


16-11-2015

W dn. 06.11.2015r. odbyły się kolejne Zajęcia warsztatowe dla Dzieci i Młodzieży w tut. jednostce. Podczas rozgrzewki uczestnicy naśladowali różne zwierzątka i odnajdowali „swoją parę”. W nawiązaniu do zbliżającego się Święta Niepodległości – dzieci poznały herb Powiatu Oleckiego. Następnie uczestnicy wykonali swoje puchary „Super dziewczyny” i „Super chłopaka”. Tradycyjnie była też możliwość gry na X-boxie.

Czekamy na WAS podczas kolejnych warsztatów w grudniu b.r.!

Zajęcia są realizowane w ramach projektu z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” - II edycja.


15-10-2015

W dniach 8-9 października br. w ramach realizacji przez PCPR w Olecku projektu „Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim II edycja” w Domu im. Janusza Korczaka w Olecku odbyło się szkolenie nt. „Przemoc wobec osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo”.

Przeprowadzone zostało w bardzo interesujący sposób przez Pana dr Mirosława Szczeglika z Kołobrzegu doświadczonego biegłego psychologa sadowego, terapeutę i wykładowcę akademickiego.

W szkoleniu wzięło udział 36 osób kadry pomocowej naszego powiatu oraz 8 rodzin zastępczych.

PCPR w Olecku w ramach realizacji w/w projektu rozpisało konkurs skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu Oleckiego.


KONKURS

Stop przemocy w powiecie oleckim

Skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Oleckiego

Patronat nad konkursem sprawuje: Starosta Powiatu Oleckiego Pan Marian Świerszcz

Organizatorem konkursu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

REGULAMIN

Cel konkursu:

Adresaci:

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Kategorie

Terminy i miejsce złożenia prac konkursowych:

 Protokół wraz z 5 pracami laureatów ze szkoły należy dostarczyć niezwłocznie (najpóźniej do 17 listopada 2015 roku) na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku ul. Gołdapska 23, 19-400 Olecko z dopiskiem „Konkurs Stop przemocy w powiecie oleckim”

 Prace związane z konkursem koordynuje Ewa Skowrońska; tel. 087/520 34 39

Kryteria oceny prac konkursowych:

  1. zgodność z tematyką
  2. oryginalność pomysłu, sposób jego przedstawienia i ujęcia
  3. ogólne wrażenie estetyczne prac plastycznych, filmowych i literackich

Wyjaśnienia:

Etap finałowy

Przewiduje się po 3 laureatów w każdej kategorii

Informacje uzupełniające:

  1. prace konkursowe nie podlegają zwrotowi
  2. organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania i publikowania prac konkursowych z zachowaniem autora i nazwy konkursu
  3. prace konkursowe będą przyjmowane tylko z protokołem etapu szkolnego.

Uroczyste zakończenie konkursu:

Laureaci konkursów zostaną poinformowani o terminie i zaproszeni na uroczystą galę podczas II Kampanii Białej Wstążki w Oleckim Centrum Kultury w dniu 25 listopada 2015r.Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody.


05-10-2015

W tut. jednostce w dn. 02.10.2015r. odbyły się kolejne już Zajęcia warsztatowe dla Dzieci i Młodzieży. Zabawa z balonikami oraz w dwójkach przy muzyce stanowiły dobrą gimnastykę i rozgrzewkę. Następnie dzieci wykonywały z gliny prace związane z rozpoczynającą się jesienią - według własnego pomysłu: miseczki, grzyby, zwierzęta… Zajęcia zakończyły zabawy z X-box.

Zapraszamy gorąco na następne spotkanie w listopadzie b.r.!

Zajęcia są realizowane w ramach projektu z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” - II edycja.


21-09-2015

W dniu 19.09.2015r. w ramach realizacji projektu „Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim II edycja” 47 osób ( rodzice z dziećmi) wzięło udział w wyjeździe edukacyjno -integracyjnym rodzin na Wigry. Uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem Klasztor Wigierski, w tym Apartamenty Papieskie, Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele i podziwiali przepiękny krajobraz z Wieży zegarowej. Atrakcją przedsięwzięcia był godzinny rejs statkiem po przyległym do klasztoru jeziorze i obiad w restauracji na części królewskiej klasztoru. Wyjazdowi towarzyszyła cudowna pogoda.

11-09-2015

Po przerwie wakacyjnej w dn. 04.09.2015r. ponownie ruszyły Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży w tut. jednostce. Uczestnicy dzieli się swoimi wrażeniami z czasu letniego wypoczynku oraz z rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wykonywanie przez dzieci zwierzątek z papierowych talerzyków pobudziło wyobraźnię… a zabawy ruchowe z x-box pozwoliły się rozluźnić.

Serdecznie zapraszamy dzieci na następne spotkanie w październiku b.r.!

Powyższe Zajęcia są realizowane przez tut. jednostkę z projektu /Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”/ - II edycja.

warsztaty


25-08-2015

W dniu 20.08.2015r. w ramach realizacji projektu „Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim II edycja odbyło się szkolenie dla rodziców nt.” Odpowiedzialne rodzicielstwo bez przemocy”.

W szkoleniu uczestniczyło 21 osób, w tym m. in. rodzice/opiekunowie dzieci przebywających w tym czasie na obozie socjoterapeutycznym we Władysławowie

Szkolenie poprowadziła Pani Dorota Nowik – pedagog Ośrodka Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa w Krakowie.

szkolenieszkolenie


20-08-2015

W dniu 15.08.2015r. 25 dzieci zagrożonych i dotkniętych przemocą wyjechało na obóz socjoterapeutyczny do Władysławowa.

Przez okres 10 dni pobytu dzieci czeka wiele atrakcji m.in. wycieczki autokarowe, piesze, grupowe zajęcia wychowawcze, zajęcia artystyczno-kulturalne, zajęcia socjoterapeutyczne oraz gry, zabawy, dyskoteki, ogniska.

Nad bezpieczeństwem wyjężdżających dzieci czuwała Komenda Powiatowa Policji w Olecku, która sprawdziła stan techniczny autokaru oraz trzeźwość kierowców przed wyruszeniem w klikudniową podróż do Władysławowa obozowników.

Wiesława Szymczyk Dyrektor PCPR


17-07-2015

Terminy kolejnych szkoleń zaplanowanych w projekcie:

  1. Superwizja pracy specjalistów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy: II spotkanie: 23-24 września 2015 r., termin III spotkania zostanie ustalony na II spotkaniu,
  2. Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – II stopień: wrzesień 2015 r.,
  3. Trening zastępowania agresji: listopad – grudzień 2015 r.,
  4. Odpowiedzialne rodzicielstwo bez przemocy dla Rodziców: sierpień 2015r.,
  5. Odpowiedzialne rodzicielstwo bez przemocy dla Kadry: wrzesień-listopad 2015r.,
  6. Symptomy doznawania przemocy u dzieci w młodszym wieku szkolnym i przedszkolnym: 23.10.2015 r.,
  7. Przemoc wobec osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo: październik 2015 r.

30-06-2015

W dniach 24 i 25 czerwca 2015 r. w siedzibie PCPR odbyła się I sesja pięciogodzinnej superwizji pracy osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w powiecie oleckim. Uczestniczyli w niej pracownicy socjalni, terapeuci, psycholodzy, asystenci rodziny, wychowawcy, pedagodzy, pielęgniarki środowiskowe, pracownicy GKRPA, ŚDS, Punktu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz PCPR. Spotkania zorganizowane zostały w podziale na 2 grupy (w dniu 24 czerwca dla 19 osób, natomiast 25 czerwca dla 18 osób).

Superwizję prowadził Pan Błażej Gawroński – certyfikowany superwizor w obszarze przeciwdziałania przemocy.


22-06-2015

W dniach 18 i 19 czerwca 2015 r. w PCPR zorganizowane zostało szkolenie pt. „Porozumienie bez przemocy wg M. Rosenberga”. Udział w nim wzięło 20 osób - przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu, placówek opiekuńczo-wychowawczych, Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku oraz tut. Centrum, w tym Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (pracownicy socjalni, asystenci rodziny, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy, referenci prawni).

Szkolenie prowadziła Pani Mariola Smoleń – pedagog Ośrodka Edukacyjnego AHA w Gdańsku.


22-06-2015

W dn. 19.06.2015r. w tut. jednostce miały miejsce drugie Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli ozdobić swe policzki kolorowymi „piegami”. Tzw. gorące krzesła i ciekawe pytania umożliwiły lepsze wzajemne poznanie się dzieci. W rytm muzyki „pływały” też na tratwach. Wiele radości sprawiły pacynki, do stworzenia których pomogły plastikowe łyżeczki…

Dziękujemy dzieciom za udział w Zajęciach.

Życzymy Wam bezpiecznego i radosnego wypoczynku w okresie letnim!

Zapraszamy na kolejne zajęcia po wakacjach - we wrześniu b.r.!

W dniach 8-9 października br.w ramach realizacji przez PCPR w Olecku projektu „Profilaktyka i edukacja kluczem do rozwiązywania problemów przemocy w powiecie oleckim II edycja” w Domu im. Janusza Korczaka w Olecku odbyło się szkolenie nt. „Przemoc wobec osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo”.

Przeprowadzone zostało w bardzo interesujący sposób przez Pana dr Mirosława Szczeglika z Kołobrzegudoświadczonego biegłego psychologa sadowego, terapeutę i wykładowcę akademickiego.

W szkoleniu wzięło udział 36 osób kadry pomocowej naszego powiatu oraz 8 rodzin zastępczych.

PCPR w Olecku w ramach realizacji w/w projektu rozpisało konkurs skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu Oleckiego.