Deklaracja dostępności – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku
Jesteś tu: Strona Główna > Deklaracja dostępności

informacje_o_dostepności Deklaracja dostępności

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.pcpr.olecko.pl

Data publikacji strony internetowej: 29-05-2012

Data ostatniej istotnej aktualizacji strony: 19-08-2024 

Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Dokłada się wszelkich starań, aby usuwać stwierdzane bariery w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.
 
Treści niedostępne
w przypadku  braku możliwości odczytyu przez czytniki ekranu dokumenty PDF, DOC, itp. prosimy o telefon do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku w celu umówienia się na przeczytanie niedostępnego dokumentu,
 
mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów Biuletynu Informacji Publicznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku pewne dokumenty w nim opublikowane są niedostępne.
 
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono: 2021-03-31. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
 
Skróty klawiaturowe
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
 
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Michał Tarasiuk – informatyk@pcpr.olecko.pl. Kontaktować się można także dzwoniąc na numer telefonu 87 520 34 30. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informatyczno-komunikacyjnym, wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępu oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności.
 
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link http://www.rpo.gov.pl

Dostępność architektoniczna

Dostosowanie wejść do budynków

Budynek, w którym mieści się siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ul. Gołdapska 23, 19-400 Olecko jest częściowo przystosowany do obsługi osób niepełmnosprawnych,w tym mających trudności w poruszaniu się. Do budynku prowadzą 2 wejścia od strony ul. Wiejskiej, w tym jedno wejście z podjazdem dla wózków inwalidzkich. Na szczycie budynku dostępna jest platforma dla osób niepełnosprawnych, która umożliwia osobom niepełnosprawnym skorzystanie ze wsparcia w ramach funkcjonujących Ośrodków na II piętrze.

Parter budynku jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, w tym osób mających trudności w poruszaniu się w niżej wymienionym zakresie: 

  • usunięto progi zamontowane w drzwiach, stanowiące barierę, utrudniające poruszanie się po ciągach komunikacyjnych wewnątrz budynku,
  • dostosowano toaletę ,w tym wyposażoną w instalację alarmową,
  • w pokoju obsługi osób niepełnosprawnych i w sekretariacie zapewniono przestrzeń manewrową dla wózka inwalidzkiego,
  • podłogi wykonano z materiałów antypoślizgowych,
  • zapewniona jest odpowiednia przestrzeń ciągów komunikacyjnych, zapewniająca swobodę poruszania się po korytarzach ,
  • w podłodze, stanowiącej dojście do sekretariatu jednostki zastosowano podłoże o zmiennej fakturze.
  • na korytarzu budynku zamontowano krzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych

Na I piętrze funkcjonuje Dom Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, zajmowane pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie likwidacji barier architektonicznych m.in.:

  • podłogi wykonane z materiałów antypoślizgowych,
  • dostosowana 1 łazienka,
  • dostępna platforma dla osób niepełnosprawnych

Na II piętrze budynku, gdzie mieści się m.in. Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej funkcjonującyh przy PCPR w Olecku zajmowane pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie likwidacji barier architektonicznych, 

  • usunięto progi zamontowane w drzwiach, stanowiące barierę, utrudniające poruszanie się po ciągach komunikacyjnych wewnątrz budynku i pomieszczeniach
  • podłogi wykonano z materiałów antypoślizgowych,
  • dostosowano 2 toalety i łazienkę 
  • dostępna platforma dla osób niepełnosprawnych

Dostosowanie korytarzy

W budynku szerokość korytarzy umożliwia poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

Dostosowanie schodów

Na szczycie budynku siedziby PCPR jest platforma dla osób niepełnosprawnych oraz podjazd.

Wewnątrz budynku korytarze są przystosowane do poruszania się osób z niepełnosprawnością oraz zamontowano krzesełko schodowe i pochwyty.

Schody wykonano z materiałów antypoślizgowych oraz stopnie oznakowano żółto-czarnymi taśmami.

Dostępność platform

Budynek wyposażony w zewnętrzną platformę dla osób niepełnosprawnych oraz krzesełko dla osób niepełnosprawnych.

Dostępność pętli indukcyjnych

w trakcie realizacji.

Dostosowanie parkingów

Przed budynkiem przy ul. Gołdapskiej 23  oraz Wiejskiej 8a wyznaczone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Dostępność tłumacza języka migowego

W jednostce jest dostępny tłumacz języka migowego.

Dodatkowe informacje

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku jest przygotowane na przyjęcie całodobwe osób niepełnosprawnych do ww. Ośrodków i Domu Dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży oraz możliwości doraźnego korzystania ze wsparcia i innej oferowanej pomocy przez jednostkę zgodnie z realizowanymi zadaniami głównie w 4 obszarach (przeciwdziałania przemocy, wsparcia dziecka i rodziny, rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, pomocy społecznej. Przy ul. Wiejskiej 8a funkcjonują Mieszkania Treningowe i przy ul. Wiejskiej 12a Mieszkania Wspomagane, które spełniają standardy odnośnie dostępności dla osób niepełnosprawnych, m.in. dostosowane mieszkania, winda oraz podjazd.