Informacje bieżące z realizacji projektu
10-12-2018
W dniu 08.12.2018r. dzieci wraz z rodzicami kreatywnie spędziły czas uczestnicząc w zorganizowanej "Klockologii" przez tut. jednostkę. Lokalne media pisały: "Takiej imprezy w Olecku jeszcze nie było" . Z ponad 100 tysięcy drewnianych klocków powstawały piękne budowle. Komisja konkursowa miała bardzo duży problem z wyłonieniem 3 pierwszych miejsc. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci pudełka klocków i breloczków. Ponad 300 uczestników otrzymało także czapki mikołajowe a zaangażowani mikołaje rozdawali słodycze.
Uwieńczeniem wydarzenia była V Kampania "Białej Wstążki", gdzie kobiety i "kobietki" otrzymywały białe róże wykonane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku. Natomiast małym i dorosłym panom organizatorzy przypinali białe wstążki.
→ Więcej fotografii z klockologii możesz zobaczyć tutaj ←
27-11-2018
Kolejnym działaniem w ramach projektu jest zorganizowanie konkursu pn. "Klockologia w Olecku". Aktywny udział "młodego pokolenia wraz z rodzicami umożliwi rozwijanie zainteresowań uczestników, pobudzenie wyobraźni, kreatywności, pracy w grupie oraz zapobieganie cyberprzemocy. Klockologia to ekologiczne narzędzie budujące więzi między ludźmi i jest antidotum dla krzykrzliwych bohaterów współczesnych bajek. Wpisuje się to także w kalendarz "atrakcyjnego" Mikołajkowego spędzenia czasu.
Serdecznie zapraszamy
17-09-2018
W ramach realizowanego projektu w dn. 11 września b.r. odbyło się w tut. jednostce pierwsze spotkanie w ramach „Treningu Pewności Siebie” połączonego z możliwością skorzystania z poradnictwa i doradztwa zawodowego dla dzieci i młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. W pierwszym spotkaniu udział wzięło 12 dzieci. Zaplanowanych jest 5 spotkań. Celem treningu jest podniesienie poczucia własnej wartości, nawiązanie pozytywnych relacji w grupie jak również edukacja w zakresie współpracy i asertywności.
W dniu 14 września rozpoczęły się warsztaty „Terapia Sztuką” wraz z możliwością skorzystania z poradnictwa i doradztwa edukacyjno – zawodowego. Warsztaty skierowane są dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Tematyka warsztatów obejmuje działania związane m.in. nauką pracy w grupie, rozwijaniem zainteresowań czy też zapobieganiem zjawiska cyberprzemocy. Zaplanowanych jest 8 spotkań.
Kolejną opozycją tym razem dla najmłodszych są warsztaty terapeutyczno – edukacyjne „Fair Play”. Warsztaty prowadzone będą przez psychologa. Podczas zajęć dzieci będą mogły zapoznać się z technikami odreagowania stresu i powstałych napięć oraz nauką prawidłowych zachowań w rodzinie i społeczeństwie. Zaplanowanych jest 5 spotkań.
Powyższe działania realizowane będą w okresie od września do grudnia b.r. Realizatorem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.
07-08-2018
W dniu dzisiejszym 20 osobowa grupa dzieci i młodzieży wyjechała na obóz wypoczynkowo-rekreacyjny z elementami żeglarstwa do Siemian k/Iławy. Nad bezpieczeństwem uczetsników czuwali funkcjonariusze Policji z KPP w Olecku. "Pociechy" rozstały się z rodzicami/opiekunami na 12 dni.
W wyniku zapytania ofertowego tut. jednostka wyłoniła organizatora obozu wypoczynkowo-rekreacyjnego z żeglarstwem i programem socjoterapeutycznym . W dniu 29.06.2018r. została podpisana umowa.
Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „PROMYK” w ramach realizowanego projektu zapewni wypoczynek w okresie od 07.08.2018r. do 18.08.2018r. 20 osobowej grupie - dzieciom i młodzieży objętych wsparciem Centrum.
W programie zaplanowano m.in.
- zajęcia na sprzęcie żeglarskim,
- rejsy i regaty,
- wycieczki krajobrazowe,
- gry zespołowe,
- zajęcia muzyczne oraz zajęcia socjoterapeutyczne polegające na kształtowaniu i doskonaleniu umiejętności,
- nawiązywanie relacji interpersonalnych,
- dostrzeganie i rozpoznanie emocji własnych i innych ludzi,
- współdziałanie z innymi,
- zachowanie tolerancji wobec drugiego człowieka,
- budowanie poczucia własnej wartości.
Organizator obozu zapewnia także dojazd i powrót uczestnikom obozu.
W dniu 6.07.2018r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia z jazdy konnej, w której uczestniczą dzieci w wieku od 5 do 7 lat z rodzin zagrożonych i dotkniętych przemocą. Zajęcia dla 10 osobowej grupy będą prowadzone raz w tygodniu po 2 godziny od 6.07.2018r. do 24.08.2018r.
Ww. zajęcia terapeutyczne maja na celu przełamanie barier emocjonalnych u dzieci oraz zdobywanie zaufania, rozwijanie umiejętności i zainteresowań, poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami ( zastosowanie elementów hipoterapii).
W dniu 10 czerwca 2018r. zostało zorganizowane spotkanie integracyjno-warsztatowe skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych przy zaangażowaniu zespołu muzycznego "Dzieci z Brodą" promującego życie w rodzinie bez przemocy.
Rodziny mogły aktywnie spędzić czas wolny i rozwinąć swoje zainteresowania muzyczne i taneczne na pokazie 40 instrumentów Joszka Brody oraz wystąpienia zespołu muzycznego "Dzieci z Brodą".
Na zakończenie festynów rodzinnych "Bezpieczny powiat 2018", "Zdrowa rodzina, szczęśliwa rodzina" oraz "III Marszu dla Życia i Rodziny", powyższe spotkanie integracyjno-warsztatowe było uwieńczeniem aktywnie spędzonego popołudnia przez rodziny i pozytywnym wzorcem wspólnego spędzenia czasu wolnego.